Εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς στο Παρίσι πήρε ο Χαλκιδέος Στέργιος Μπίλας μετά τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στη Ντόχα

Στην 18η θέση ο Στέργιος Μπίλας στα 50μ πεταλούδα

Έχοντας πραγματοποιήσει ήδη δύο κούρσες στα προκριματικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Ντόχα, ο Στέργιος Μπίλας κλήθηκε να κολυμπήσει και για τρίτη φορά σε αγώνα μπαράζ αλλά δεν κατάφερε να περάσει στα ημιτελικά.

Η κούραση κατέλαβε τον Έλληνα πρωταθλητή, ο οποίος συμμετείχε αρχικά στο τέταρτο αγώνισμα του προγράμματος, που ήταν τα 50μ πεταλούδα. Με 23.53 ήταν 16ος, στην ίδια θέση με τον Σίμον Μπούχερ (Αυστρία) και Τζεν Βέι Τέονγκ (Σιγκαπούρη).

Έπειτα αγωνίστηκε στην σκυταλοδρομία 4Χ100μ Ελεύθερο με τους Απόστολο Χρήστου, Κρίστιαν Γκολομέεβ και Ανδρέα Βαζαίο, οι οποίοι μαζί κέρδισαν την πρόκριση για τον τελικό και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Μετά από αυτές τις κούρσες αγωνίστηκε στα μπαράζ των 50μ πεταλούδα για να δοθεί η 16η θέση σε έναν κολυμβητή αλλά ο Μπίλας ξέμεινε από δυνάμεις. Ολοκλήρωσε τον αγώνα του σε 24.87 και κατέλαβε στην τελική κατάταξη την 18η θέση.

Πηγή: koe.org.gr